КаленДАРь - праздник на каждый день

Ассоциация консультантов по естественному вскармливанию (АКЕВ). Поддержка кормящих мам. www.akev.info
www.gvinfo.ru - все о грудном вскармливании
семейный центр по перинатальной психологии и раннему развитию
Рейтинг детских
сайтов - Ваше чадо

Кабінет перинатального психолога.

Рейтинг:   / 1
ПлохоОтлично 

Колись збиралися жінки й дівчата під одним дахом, говорили, вишивали, пряли, шили, обмінювалися досвідом та приводили в порядок думки й почуття. Очікуючи дитину, кожна з них знала, що є підтримка, є досвід, є прийняття. З покоління в покоління дівчата мали змогу переживати разом із старшими сестрами, мамою, подругами, сусідками всі хвилювання та зміни, які відбуваються з вагітною жінкою.

 Сьогодні за досвідом і підтримкою можна прийти до перинатального центруспеціалісти якого супроводжують сім’ю на етапі очікування народження дитини, обрати курс підготовки до запліднення, до пологів, пройти терапію у психолога, спілкуватися з іншими вагітними жінками.

 

 

 

Наталія МОВЧАН, перинатальний психолог, інструктор із підготовки до пологів, консультант із питань грудного вигодовування (член АКЕВ),

арт-терапевт, м. Київ

 

Кабінет перинатального психолога розрахований на такі категорії клієнтів:

-   вагітні жінки;

-   члени сім’ї, що готується до запліднення;

-   члени сім’ї, що очікує народження дитини;

-   батьки новонародженої дитини та дітей віком до 3х років;

-   жінки (чоловіки), що втратили дитину;

-   жінки, які годують груддю;

-   діти, віком до 3х років (завжди робота ведеться з батьками).

 

У практичній діяльності перинатальних психологів можна виокремити наступні аспекти: перинатальна психодіагностика, психотерапія, психокорекція та консультування, які використовуються для вирішення широкого спектру проблем, пов’язаних із підтримкою репродуктивного здоров’я та корекцією його порушень, забезпеченням і корекцією умов розвитку дитини на ранніх етапах онтогенезу, актуалізацією перинатальних проблем у психіці дорослої людини. Робота проводиться індивідуально, з парами, родинами або у групах.

 

Графік роботи кабінету перинатального психолога має забезпечувати можливість проведення консультацій у зручний для клієнтів час. Наприклад, можливість для працюючого чоловіка відвідувати заняття й консультації після роботи або у вихідний день.

 

Орієнтуючись на форми роботи та види терапії, психолог оснащує кабінет необхідним обладнанням.

Загальними є декілька обов’язкових  моментів:

1. Стандартне приміщення бажано розділити на зони, відносно функціонального навантаження. Розмір кабінету обирають орієнтуючись на необхідність проведення групових занять.

 

2. У кабінеті має бути хороше освітлення та можливість провітрювання, оскільки для вагітної жінки дуже важливо дихати свіжим повітрям.  Це також важливо під час групових занять.

 

3. Для оснащення обирають комфортні м’які меблі: крісло, диван. Довго сидіти не зручно, до того ж не корисно, тому часто використовуються «фітболи» – великі надувні м’ячі (діаметром від 70 до 120 см). Усі меблі підбираються з урахуванням методів терапії, якими користується психолог під час роботи. З точки зору дизайнерських рішень перевагу віддають заокругленим формам та м’яким кольорам.

 

4. Для зручності бажано мати велику кількість подушок різного розміру, які можна підкладати під спину, під лікті, під голову. Звісно, що необхідно періодично прати наволочки, й самі подушки.

 

5. Під ноги пропонують підставляти невисокі табурети або «фітболи» малого діаметру, уникаючи втоми ніг та задля стимулювання нормального кровообігу.

 

6. Дуже важливо поряд з кабінетом мати туалетну кімнату. І вагітні жінки, і діти часто користуються туалетом.

 

7. Бажано влаштувати зону, в якій зручно було б годувати груддю немовля та змінювати підгузки.

 

8. М’які іграшки часто використовують в якості подушок або підставок для ніг. Їх необхідно тримати окремо від тих іграшок, якими бавляться діти. Іграшки підбирають такі, які легко миються й чистяться.

 

9. У своїй роботі перинатальний психолог часто використовує методики з арт-терапії. Тому в кабінеті має бути багато фарб, пензликів, олівців, крейди, паперу різного формату, ножиці, клей, матеріалів для створення колажів, набір для роботи з глиною, солоним тістом, пластиліном. Враховується можливість мити руки.

 

Окрема зона відводиться для пісочної терапії (якщо перинатальний психолог володіє методиками роботи з піском). Для цього влаштовують спеціальну пісочницю та підбирають велику кількість різноманітних іграшок та предметного природного матеріалу для створення композицій у пісочниці.

 

Останнім часом активно використовують роботу з манкою та пшоном.

 

Іще одним цікавим напрямком роботи є методики з використанням води.

 

Творчі роботи, створені під час терапії у більшості випадків залишають у кабінеті (для спостереження за динамікою та якщо це передбачено методикою), але деякі малюнки, колажі, ляльки-мотанки тощо клієнти можуть забрати з собою.

 

10. Якщо психолог володіє методами тілесно-орієнтованої та/або танцювально-рухової терапії необхідно мати достатньо вільного місця, зручне покриття підлоги, каремати або килимки. Враховується можливість переодягання.

 

11. Для комфорту під час проведення релаксації пропонують теплі пледи.

 

12. Майбутні батьки часто запитують додаткову літературу. Тому можна підготувати міні-бібліотеку корисної інформації з книжками, журналами, підбіркою статей, брошурами.

 

Все частіше використовують книжки  в електронному форматі – зручно записувати CD-диски: інформація має бути записана з урахуванням авторських прав. В мережі Інтернет є велика кількість книжок, що запропоновані для вільного читання. Деякі центри готують власні збірки. Іншу літературу можна подавати у вигляді анонсу та частин, дозволених для поширення та ознайомлення. Статті мають бути підписані: прізвище, ім’я автора, де та коли стаття була надрукована.

 

13. Технічне обладнання:

- музичні програвачі (для музичного супроводу деяких видів терапії);

- телевізор та DVD-програвач (для перегляду відео матеріалів);

- комп’ютер.

 

14. Окремо мають бути розміщені папки з індивідуальними картками клієнтів, журналами обліку, анкетами та методичними матеріалами.

 

15. Часто виникає необхідність записувати інформацію, тому підготуйте блокноти й ручки не тільки для себе, але й для клієнтів.

 

16. Книжкова полиця перинатального психолога.

 Див. Список літератури

 

17. Міні-бібліотека для батьків.

Список літератури

 

  

 

У кабінеті перинатального психолога має бути тепло й затишно. Той стан і настрій, з яким клієнт залишається після терапії, надовго запам’ятовується і викликає приємні відчуття.

Мабуть ми не можемо повернути втрачені народні звичаї, але в наших силах створити умови для виникнення нової культури батьківства орієнтовану на цінності родини, дитинства та духовного розвитку. Дитині потрібна родина, їй потрібна спокійна й впевнена в собі мама, яка вміє почути своє материнське почуття, їй потрібні батьки, які люблять дитину безумовно і свідомо готуються до її появи у сім’ї.


 

Стаття була надрукована в газеті "Психолог дошкілля", 2010 р.
ПОМОГИ ДЕТЯМсайт Научно-практического медицинского центра детской кардиологии и кардиохирургии: http://cardio.org.ua/
форум http://cardio.org.ua/talks/index.php


;Автор сайта Наталья Мовчан. Использование материалов сайта возможно только при наличии активной ссылки на сайт. Благодарность за помощь в программировании, разработку логотипа и фирменного стиля сайта Хилик Оксане и Хилик Сергею. По всем вопросам обращаться на e-mail: perinatal@i.ua
CopyRight 2008-2016